Printer Friendly Version Србија издваја значајна средства за пројекте у Републици Српској @ 18 May 2021 08:28 AM

17. мај 2021. године

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас у Источном Сарајеву, након седнице влада Србије и Републике Српске, да ће наша земља, у наредних неколико година, инвестирати 787 милиона евра у Републику Српску.

Брнабић је, на заједничкој конференцији за новинаре са председником Владе Републике Српске Радованом Вишковићем, истакла да се у овом тренутку покреће изградња Хидроелектране Бук Бијела, ауто-пута Београд–Сарајево, деонице Рача–Бијељина, и аеродрома Требиње.

Сви ти пројекти ће бити покренути – што сада, што током првог квартала 2022. године, и кроз њих Србија у РС улаже око 500 милиона евра, у шта је укључена и посебна подршка наше земље за четири општине – Невесиње, Дрвар, Дубица и Костајница, која износи између 10 и 12 милиона евра, нагласила је она.

Према њеним речима, ако се укључе и остале две хидроелектране Фоча и Паунци, у оквиру већег пројекта ХЕ Горња Дрина, онда је то укупна инвестиција Србије од 787 милиона евра у наредних неколико година.

Она је подсетила на то да је Србија донирала и за различите пројекте у просвети, здравству, животној средини, инфраструктури у локалним срединама у Републици Српској.

Од 2014. године до данас вредност донација је преко 82 милиона евра и са тиме ће се наставити, истакла је председница Владе и додала да то све заједно износи преко милијарду евра које Србија кроз инвестиције и у мањој мери донације улаже у пројекте у РС.

Она је честитала Републици Српској излазак на берзу и на одличним резултатима у области привредног раста.

Премијерка је, на питање новинара зашто се о пројекту хидроелектрана није разговарало са централним властима БиХ у Сарајеву, објаснила да је Србија у пројекту изградње Хидроелектране „Бук Бијела” наступила као страни инвеститор и све урадила како би инвестиција била правно заштићена.

Она је подсетила на то да је у последњих 20 година на територији БиХ издато око 280 различитих концесија, наводећи да су то чинили или ентитети или кантони.

Ни у једној од ових концесија није постојао ниједан проблем, рекла је Брнабић и додала да, уколико би се испоставило да је инвестиција из Србије проблематична онда би и све претходне биле проблематичне, што би довело до правне несигурности.

Вишковић je одбацио примедбе из БиХ да се хиодроелектране граде „иза леђа“ званичног Сарајева.

То није надлежност државног нивоа. Граница између Србије, Црне Горе и БиХ није Дрина у Броду на Дрини, него је то искључиво територија РС, и концесије на том простору су искључиво у надлежности Комисије за концесије РС. Из те чињенице апсолутно Влада Србије није имала потребу да разговара ни са ким другим осим с Владом РС, објаснио је он.

Вишковић је оценио да су претходних 10 година сарадње влада Србије и Републике Српске довеле до значајних инфраструктурних пројеката, чија ће вредност у наредном периоду бити већа од 1,6 милијарди марака.

Данас ћемо положити камен темељац за три хидроелектране – Бук Бијела, Фоча и Паунци, чија је вредност преко 1,1 милијарда марака. Разговарали смо и о томе да врло брзо кренемо у изградњу ауто-пута Сремска Рача–Бијељина, што Србија помаже са 100 милиона евра, најавио је он.

Према његовим речима, пројекат изградње аеродрома у Требињу, што је такође инвестиција од 100 милиона евра, од великог је значаја јер треба да омогући у наредним годинама да Херцеговина има пуно бржи развој.

Он је навео да ће Србија и РС заједнички градити и спомен-комплекс Градина–Јасеновац, али и спроводити заједничке пројекте у области образовања, да наставни планови и уџбеници из националне групе предмета буду идентични и да се образовни систем приближи што је могуће више.

Вишковић је изразио очекивање да ће се ускоро и мост „Братољуб“ у Братунцу коначно ставити у функцију, подсетивши на то да је Србија из својих средстава пре две године изградила мост, али, нажалост, институције БиХ треба да заврше гранични прелаз, а грађани на то чекају више од две године.

Надам се да ће до краја јуна то бити завршено и да се у јулу или августу окупимо и мост и гранични прелаз ставимо у употребу, рекао је премијер РС.

Вишковић је нагласио да ће у наредном периоду Република Српска са Србијом спровести још много пројеката, од изградње „паметних градова“ до одређених пројеката у области здравства.

Извор: www.srbija.gov.rs

Фото: www.srbija.gov.rs