Obeležen Dan odbrane severozapadnih granica Republike Srpske od hrvatske agresije

18. sep 2025.
U Kostajnici je 18.09.2025. obeležen Dan odbrane severozapadnih granica Republike Srpske od hrvatske agresije 1995. godine.

U gradskom parku služen je pomen za poginule srpske borce i civile i položeni su venci na spomenik borcima poginulim u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Vence su položili ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, predstavnici organizacija proisteklih iz proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata, predstavnici više lokalnih zajednica iz Republike Srpske, SUBNOR-a Srpske, nevladinih organizacija, potomci stradalih, kao i brojni građani.

U ime Republike Srbije, Ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, venac je položio državni sekretar Nikola Vukelić. U svom obraćanju na akademiji je poručio da su Srbi iz Republike Srpske i Srbije jedan narod te istakao značaj odbrane Krajine u septembru 1995. godine. Prema njegovim rečima, ova pobeda Vojske Republike Srpske omogućila je da danas na ovom prostoru stoje pred nacionalnom zastavom. Prisutnima je preneo pozdrave predsednika Republike Srbije g. Aleksandra Vučića i Vlade Republike Srbije.

Obraćajući se prisutnima ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je da je cilj agresije Hrvatske na severozapadne granice Srpske bio proterivanje srpskog naroda preko Drine, o čemu govori i činjenica da je ova operacija hrvatske vojske imala kodni naziv "Drina 95".

Za počinjene ratne zločine tokom ove operacije nad civilnim stanovništvom i ratnim zarobljenicima, kao i za velika materijalna razaranja, niko nikada nije procesuiran.

U ime Konzularne kancelarije GK RS Mostar sa sedištem u Drvaru obeležavanju stradanja Srba u Kostajnici i polaganju venaca prisustvovala je konzul Vesna Marinković.