Обележене 33 године од егзодуса Срба из Мостара и долине Неретве

15. Jun 2025.
Служењем помена у Старој цркви у Мостару и бацањем цвећа у реку Буну, обележено је 33 године од страдања и прогона српског народа из Мостара и долине Неретве. Том приликом поменуто је 431 лице које је страдало, а више од 30.000 Срба је у јуну 1992. године било приморано да напусти своје домове.

Након парастоса, парох мостарски Душко Којић подсетио је на симболику страдања и васкрсења, истакавши да "данас стојимо у овом граду достојанствени и поново обновљени". Поручио је да је "светло кандило вере у овом граду управо жива заједница која памти и прашта".

Председница Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Невесиња, г-ђа Аљонка Џелетовић, указала је на застој у процесима потраге за несталима, наводећи да се и даље трага за 82 лица српске националности. Истакла је да постоје конкретни докази, укључујући видео записе и сведочења, али да правосудне институције не реагују. 

У наставку програма положено је цвеће на Споменик слободе у Невесињу, обављена је посета Спомен-соби и положено цвеће на Спомен-костурницу.

Подсетимо, у великој офанзиви Хрватске војске, ХВО-а и ХОС-а јуна 1992. године, извршен је општи напад на српска насеља у долини Неретве. Запаљена је и Саборна црква Св. Тројице, као и већина православних храмова у региону. Укупно је на подручју Епархије захумско-херцеговачке и приморске оштећен најмање 81 црквени објекат, од чега 24 у Мостару.

Према подацима надлежних институција, у региону Херцеговине страдало је 1.576 лица српске националности, од чега 526 на подручју општине Мостар. Најмање 843 лица српске националности прошло је кроз логоре и места заточења, укључујући "Ћеловину", "Дретељ", "Љубушки", "Лору" и друге.

Судски процеси за злочине над Србима у Мостару били су ограничени – само два процеса су окончана правоснажним пресудама за злочине у логору Дретељ.

Српски народ у долини Неретве, поред људских губитака, претрпео је и огромну материјалну и културну штету, а бројни злочини и политичке околности тог периода до данас нису у потпуности расветљени.

У име Генералног конзулата Републике Србије у Мостару, догађају је присуствовао конзул  Петар Шпадијер.