Obeležavanje praznika Svetih mučenika žitomislićkih u Manastiru Žitomislić
Svetu arhijerejsku liturgiju služili su episkopi zahumsko-hercegovački Dimitrije i bihaćko-petrovački Sergije, u prisustvu velikog broja vernika iz cele Hercegovine.
U besedi nakon liturgije, episkop Sergije podsetio je na stradanje žitomislićkog bratstva u leto 1941. godine, kada su nevino postradali mladi kaluđeri, bogoslovi i gosti manastira i potom bačeni u jamu Vidonja. Tokom rata 1992. godine ponovo su kosti žitomislićkih mučenika oskrnavljene. Naglasio je važnost kulture sećanja, te pozvao na duhovno utvrđenje u veri i istrajnost u hrišćanskom svedočenju. Episkop Dimitrije izrazio je zahvalnost prisutnima i naglasio da manastir Žitomislić predstavlja simbol vaskrsenja i stradanja, ali i duhovnog obnovljenja srpskog naroda u Hercegovini. Podsetio je da je Srpska pravoslavna crkva 2005. godine kanonizovala mučenike žitomislićke, a Sveti arhijerejski sabor odredio je 26. jun kao zvanični dan njihovog praznovanja.
Iguman Manastira Žitomislić, arhimandrit Danilo Pavlović, istakao je da je bratstvo manastira, sačinjeno od mladih monaha, stradalo 1941. godine tokom ustaškog terora, kao nevine žrtve svog verskog identiteta. Naglasio je, da je stradanje bratstva odraz šire tragedije srpskog naroda, koji je u tom periodu podneo slične žrtve širom Hercegovine. Manastir Žitomislić, osnovan u 16. veku kao zadužbina srpske plemićke porodice Miloradović, i vekovima je bio jedan od najvažnijih duhovnih i kulturnih centara srpskog naroda u ovom kraju. U poslednjem ratu je spaljen i potpuno razrušen, ali je nakon temeljne obnove, ponovo osvećen 2005. godine. Danas manastir, obnovljen i ispunjen narodom, svedoči kako o stradanju, tako i o vaskrsenju, duhovnoj snazi i istrajnosti.
Nakon liturgije održana je svečana akademija na kojoj je besedio prof. dr Duško Pevulja. U svojoj besedi ukazao je na neophodnost izgradnje institucionalizovane kulture sećanja i pozvao na duhovnu obnovu kao trajni zadatak savremenog srpskog društva.
Ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov, obratio se prisutnima i podsetio na snažne duhovne i istorijske veze srpskog i ruskog naroda. Istakao je da je manastir Žitomislić simbol tog duhovnog bratstva, te podsetio na zajedničku pobedu u Drugom svetskom ratu. Izrazio je zadovoljstvo zbog razvoja odnosa na političkom nivou i istakao solidarnost u odbrani međunarodnog prava. Zajedno sa direktorom Ruskog doma u Beogradu Jevgenijem Baranovim, uručio je manastiru obnovljenu ploču sa grbom porodice Miloradović, koja je postavljena na isto mesto gde se nalazila pre devastacije.
Svečanosti su prisustvovali: ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov, direktor Ruskog doma u Beogradu Jevgenij Baranov, gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić, načelnik opštine Istočni Mostar Božo Sjeran, šef Kancelarije Vlade Republike Srpske u Mostaru Gorica Rašović, dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Vladan Bartula, izaslanik potpredsednika Federacije BiH Slaven Glavaš, kao i brojni građani i hodočasnici.
Događaju je prisustvovao generalni konzul Republike Srbije u Mostaru Vaso Gujić