Обележавање празника Светих мученика житомислићких у Манастиру Житомислић

26. јун 2025.
У Манастиру Житомислић свечано је обележен празник Светих мученика житомислићких.

Свету архијерејску литургију служили су епископи захумско-херцеговачки Димитрије и бихаћко-петровачки Сергије, у присуству великог броја верника из целе Херцеговине.

У беседи након литургије, епископ Сергије подсетио је на страдање житомислићког братства у лето 1941. године, када су невино пострадали млади калуђери, богослови и гости манастира и потом бачени у јаму Видоња. Током рата 1992. године поново су кости житомислићких мученика оскрнављене. Нагласио је важност културе сећања, те позвао на духовно утврђење у вери и истрајност у хришћанском сведочењу. Епископ Димитрије изразио је захвалност присутнима и нагласио да манастир Житомислић представља симбол васкрсења и страдања, али и духовног обновљења српског народа у Херцеговини. Подсетио је да је Српска православна црква 2005. године канонизовала мученике житомислићке, а Свети архијерејски сабор одредио је 26. јун као званични дан њиховог празновања.

Игуман Манастира Житомислић, архимандрит Данило Павловић, истакао је да је братство манастира, сачињено од младих монаха, страдало 1941. године током усташког терора, као невине жртве свог верског идентитета. Нагласио је, да је страдање братства одраз шире трагедије српског народа, који је у том периоду поднео сличне жртве широм Херцеговине. Манастир Житомислић, основан у 16. веку као задужбина српске племићке породице Милорадовић, и вековима је био један од најважнијих духовних и културних центара српског народа у овом крају. У последњем рату је спаљен и потпуно разрушен, али је након темељне обнове, поново освећен 2005. године. Данас манастир, обновљен и испуњен народом, сведочи како о страдању, тако и о васкрсењу, духовној снази и истрајности.

Након литургије одржана је свечана академија на којој је беседио проф. др Душко Певуља. У својој беседи  указао је на неопходност изградње институционализоване културе сећања и позвао на духовну обнову као трајни задатак савременог српског друштва.

Амбасадор Руске Федерације у БиХ Игор Калабухов, обратио се присутнима и подсетио на снажне духовне и историјске везе српског и руског народа. Истакао је да је манастир Житомислић симбол тог духовног братства, те подсетио на заједничку победу у Другом светском рату. Изразио је задовољство због развоја односа на политичком нивоу и истакао солидарност у одбрани међународног права. Заједно са директором Руског дома у Београду Јевгенијем Барановим, уручио је манастиру обновљену плочу са грбом породице Милорадовић, која је постављена на исто место где се налазила пре девастације.

Свечаности су присуствовали: амбасадор Руске Федерације у БиХ Игор Калабухов, директор Руског дома у Београду Јевгениј Баранов, градоначелник Требиња Мирко Ћурић, начелник општине Источни Мостар Божо Сјеран, шеф Канцеларије Владе Републике Српске у Мостару Горица Рашовић, декан Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву Владан Бартула, изасланик потпредседника Федерације БиХ Славен Главаш, као и бројни грађани и ходочасници.

Догађају је присуствовао генерални конзул Републике Србије у Мостару Васо Гујић