28.02.2021.
Србија поштује територијални интегритет БиХ, са којом гради најбоље могуће односе, али Републику Српску искрено воли и наставиће да помаже свој народ западно од Дрине, не наносећи било коме другом штету, изјавио је данас министар спољних послова Никола Селаковић.
„Политичка ситуација је таква да ми живимо у две различите државе, али и у Републици Српској и у Србији већински живи наш српски народ. Kада ме питате колико је важна сарадња, то је као да сте ме питали да ли је добро да браћа сарађују, да браћа говоре и да ли је добро да живе у братској љубави. Наравно да јесте“, рекао је Селаковић за РТРС поводом годишњице проглашења првог устава РС.
Шеф српске дипломатије истакао је да Србија и Српска, као што су заједнички обележиле Сретење - Дан државности Србије, тако обележавају и Дан уставности Републике Српске, јер је на такав начин РС наставила да баштини државотворну свест о значају права и правног устројства коју је утемељио још Милош Велики 1835. године, али, како је додао, и сви потоњи српски владари који су доносили важне Уставе за српску државу и историју.
„Од великог је значаја то што су својевремено председник тада Владе, данас председник Републике Александар Вучић и тада председник РС, а данас председавајући Председништву БиХ и српски члан Председништва Милорад Додик покренули заједничко обележавање оних датума који указују на догађаје и личности из наше историје који су заиста важан елемент нашег националног идентитета, националне свести и културе сећања, која изузетно важно и озбиљно суделује у изградњи модерног српског идентитета и патриотизма“, рекао је Селаковић.
Он је уверен да ће Србија и Српска наставити и у будућности да заједнички обележавају значајне празнике и да тиме покажу да су један - јединствен народ, где год живели, у ком год државном систему били.
Да имамо свест да смо Срби. Друге не вређамо, никоме не наносимо штету, али свој народ волимо и поштујемо, јер без тог самопоштовања нећемо имати прилику да покажемо поштовање ни према ком другом, закључио је шеф српске дипломатије.
Извор: Танјуг